مقالات

طراحی اتاق لباس یا کلوزت روم

کلوزت روم شیک

اتاق لباس یا کلوزت روم چیست؟

کلوزت لباس یک فضای جدا گانه است که دارای کمد ها، قفسه ها و درواور هایی جهت قرار دادن لباس است. داشتن ان باعث می شود تا لباس ها و کفش های خود را به راحتی و به صورت صحیح نگهداری کنید. این اتاق ها که به نام های واکینگ کلوزت و اتاق لباس نیز شناخته می شود معمولا دارای آینه قدی است تا در هنگام تعویض لباس بتوانید آن را در تن خود مشاهده کرده و بررسی کنید. در بخش مرکزی آن نیز یک صندلی جهت نشستن و پوشیدن راحت کفش ها در نظر گرفته می شود. امروزه در طراحی خانه های مدرن و مجلل این اتاق به عنوان بخش اصلی از هر خانه در نظر گرفته می شود.

اتاق لباس زیبا

کاربرد کلوزت روم یا اتاق لباس چیست؟

داشتن اتاق لباس به شما در راحتی تعویض لباستان کمک بسیاری می کند. از طرفی وجود قفسه ها و کمد ها باعث می شود تا دسته بندی درست و مناسبی از لباس هایتان داشته باشید و بتوانید در زمان مورد نیاز به راحتی از میان ان ها استفاده کنید. این موارد تنها کاربرد کلوزت روم نیست و به شما کمک می کند تا لباس هایی با طول عمر بالا داشته باشید چرا که به طرز صحیحی از ان ها نگهداری خواهید کرد. از طرفی لباس هایتان همیشه تمیز و خوش عطر خواهد بود و در زمان استفاده نیاز به اتو نخواهند داشت. تنها یکی از این دلایل کافی است تا شما را برای داشتن آن قانع کند. میتوانید یک آینه و میز کوچک نیز جهت آرایش و خود آرایی درون آن قرار دهید که وجود آن بسته به ابعاد اتاق لباس شما متفاوت خواهد بود. داشتن چنین اتاقی باعث می شود تا هزینه های خود را هم کنترل کنید و خرج اضافه برای لباس ندهید.

یک کلوزت لباس مناسب چه ابعادی دارد؟

ابعاد مناسب برای کلوزت لباس به چند عامل مهم بستگی دارد که عبارتند از:

– متراژ خانه شما

– حجم لباس هایتان

اگر خانه شما بزرگ و جا دار باشد میتوانید از یک اتاق مجزا برای ان انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید. اما اگر فضای بزرگ و جدایی برای ان ندارید میتوانید از یک کمد با ابعاد بزرگ به همین منظور استفاده کنید. هیچ استانداردی برای ابعاد آن تعریف نشده است و بسته به نظر شخصی تان میتوانید ان را دستخوش تغییرات کرده و به صورت کاملا شخصی سازی شده از آن بهره ببرید.

اتاق لباس یا کلوزت روم

ویژگی یک واکینگ کلوزت مناسب

یک کلوزت روم ایده آل دارای ویژگی های زیر خواهد بود:

 1. – به صورت کاملا منظم و سامان دهی شده است.
 2. – فضای آن به اندازه ای است که بتوانید به راحتی لباس های خود را در ان عوض کنید.
 3. – دارای تهویه مناسب می باشد.
 4. – معمولا بدون پنجره است و گرد و غبار به آن نفوذ نمی کند.

جنس کمد های اتاق لباس از چیست؟

در همین ابتدای کار لازم است بدانید که کمد های این فضا به صورت دیواری است و به هیچ عنوان از کمد های پایه دار و … در آن استفاده نمی شود. اما این که از چه متریالی برای ساخت آن استفاده می شود میتوان گفت که کاملا بستگی به نظر شما دارد. شما می توانید از ام دی اف، هایگلاس، ممبران و … برای ان استفاده کنید. در نظر داشته باشید که کمد ها و قفسه های این کمد ها بدون درب می باشد تا هم در فضای اضافه ای اشغال نشود و هم تمامی لباس های کوجود در آن به صورت کامل در دید قرار بگیرد و در زمان انتخاب و ست کردن کارتان راحت تر باشد.

طراحی کمد های کلوزت روم

برای لباس های خود میتوانید متناسب با نوع لباس هایتان کمد را طراحی کنید. در صورت کلی میتوانید از ایده های زیر استفاده کنید:

 1. – ارتفاع مختلفی از کمد ها را مد نظر داشته باشید که از یکدیگر تفکیک شده اند. برای مثال بهتر است یک بخش از کمد ارتفاع بیشتری داشته باشد تا بتوانید لبا سهای بلند خود را در ان آویزان کنید و بخش دیگر آن به صورت تقسیم شده به دو کمد کوچک جهت قرار دادن لباس های کوتاه تبدیل شود.
 2. – بخش های پایین کمد را میتوانید به صورت قفسه های کوچک جهت قرار دادن کفش ها اختصاص دهید.
 3. – یک سمت از کمد را به کشو اختصاص دهید تا بتوانید لباس زیر هاف لوازم آرایشی، اکسسوری ها و … را درون آن ها قرار دهید.
 4. – برای قرار دادن کیف هایتان نیز بخش جدایی را طراحی کنید.
 5. – از کمد های قدی از سقف تا کف استفاده کنید تا فضای خالی نماند و بتوانید نهایت استفاده از فضا داشته باشید.
 6. دکوراسیون اتاق لباس یا کلوزت روم

اهمیت نور پردازی اتاق لباس

اتاق لباس نیز همانند هر بخش دیگری از خانه نیاز به نورپردازی مناسب دارد. نور باید به اندازه یا باشد که بتوانید رنگ ها را به وضوح تشخیص دهید. همچنین تمرکز آن در مقابل آینه باید بیشتر از سایر بخش ها باشد تا بتوانید لباسی که به تن کرده اید را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهید. میتوانید برای دیزاین وز یبا سازی از نور های رنگی در کنار های کمد ها و … نیز استفاده کنید.

رنگ اتاق لباس یا کلوزت روم

بسیاری از خانم های حساس به رنگ اتاق لباس توجه ویژه ای دارند. شما می توانید از هر رنگی که می خواهید برای ان استفاده کنید. اما انتخاب برخی از رنگ ها باعث می شود تا جلوه آن بسیار بیشتر است. در انتخاب رنگ کلوزت لباس به نکات زیر توجه کنید:

 • – رنگی انتخاب کنید که باعث بزرگتر دیده شدن محیط شود.
 • – فضای شما محدودیت خواهد داشت و استفاده از رنگ های گرم چندان توصیه نمی شود.
 • – رنگ های روشن به دلیل داشتن وضوح بالا و همچنین ترکیب با تم رنگی های مختلف گزینه مناسب تری است.
 • – می توانید رنگ اتاق را با چیدمان و تم داخلی خانه تان نیز هماهنگ کنید.
 • – رنگی را برگزینید که چشم هایتان را اذیت نکند و همچنین در طولانی مدت از ان خسته نشوید.

از برترنی رنگ ها که طرفداران بسیاری زیادی دارند و عموما برای اتاق لباس استفاده می شود میتوان رنگ سفید، کرمی، طلایی و طوسی را نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *