مقالات

تفاوت بالکن و تراس

تفاوت بالکن و تراس

بالکن و تراس چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بالکن و تراس بخشی از فضای باز خانه است. خیلی از ما تفاوت بین آن ها را نمی دانیم و همیشه به جای تراس از بالکن و به جای بالکن از اسم تراس استفاده میکنیم اما این موضوع تا کی باید ادامه داشته باشد؟ شما در حوزه معماری و طراحی داخلی باید هر کدام از آن ها را بشناسید و تفاوت بالکن و تراس را بدانید. به این منظور باید پیش از هر چیز دیگری تعریف کاملی از هر کدام از آن ها داشته باشید.

بالکن چیست؟

بخشی از سازه شما است که اغلب به صورت بیرون زدگی می باشد. در زبان فارسی به بالکن ایونک نیز می گویند. بالکن جز الحاقات یک ساختمان و یا آپارتمان محسوب می شود. به صورت مسقف بوده اما دلباز بودن آن به این خاطر است که حداقل یک سمت آن به فضای بیرونی مماس می باشد. حال این فضای بیرونی می تواند تنها در یک سمت یا در دو سمت و یا حتی در سه سمت آن باشد. می توانید قسمت های باز را برای رعایت ایمنی بیشتر با نرده و یا نیم دیوار و حتی ترکیبی از هر دو آن ها ببندید و از آن نهایت استفاده را داشته باشید.

بالکن چیست

 

تراس چیست؟

تعریف متفاوتی از بهار خواب در ذهن خود داریم اما جالب است بدانید معادل تراس در زبان فارسی بهار خواب می باشد. تراس هر چقدر که بزرگ و یا کوچک باشد جز مساحت ساختمان حساب نمی شود. یک قسمت خارجی از هر خانه است که به صورت سقف باز بوده و به عنوان مشاعات ساختمان و آپارتمان به حساب می آید.

هر آنچه که باید درباره چیدمان بالکن بدانید

بالکن ها به فضای بیرونی اشراف دارند و می توانید به راحتی با قرار دادن میز و صندلی در آن از منظره پیش رو و هوای باز لذت ببرید. بالکن ها یک اتاقک کوچک رو به منظره هستند که می تواند کوچه و یا حتی حیاط خانه شما باشد. می توانید در صورت نیاز بخشی از آن را که مماس با هوا است را با دیوارهای شیشه یا بپوشانید و به عنوان یک اتاق و یا حتی گلخانه از آن استفاده کنید. بالکن ها می توانند یک حیاط خلوت کوچک نیز به حساب آیند که لوازم خود را در آن قرار داده و یا آن را به یک اتاق مطالعه تبدیل کنید. می توانید بالکن را به یک آشپزخانه کوچک در فضای باز تبدیل کرده و از شر بود های غذای های مختلف که در خانه می پیچد راحت شوید.

هر آنچه که باید درباره چیدمان تراس بدانید

تراس ها متراژ کوچک تری به نسبت بالکن ها دارند به همین خاطر نمی توان حساب زیادی روی آن باز کرد اما بهترین گزینه برای قراردادن خوراکی هایی همچون ترشی و غیره می باشد. می توانید گل و گلدان های خود را نیز در آن قرار دهید. برخی از تراس ها بدون نرده و حفاظ هستند که در این صورت باید حسابی مراقب باشید. امروزه تراس ها بهترین جا برای پت های شما خواهد بود. اگر حیوان خانگی دارید حتما یک آپارتمانی انتخاب کنید که دارای تراس باشد. با توجه به کارکردی که تراس برای شما دارد می توانید آن را بچینید و مورد استفاده قرار دهید.

تراس چیست

تفاوت بالکن و تراس در چیست؟

تفاوت ریز و درشتی بین این دو فضا وجود دارد که با کمی دقت می توانید به راحتی به ان ها پی ببرید. برخی از مهم ترین این تفاوت ها عبارتند از:

بالکن دارای سقف و تراس بدون سقف است

شما نمی توانید در یک روز بارانی در تراس بنشینید و از بارش نعمت الهی و تماشای آن لذت ببرید. این در حالی است که بالکن به دلیل داشتن سقف کانع خیس شدن شما می شود. همچنین برای قرار دادن وسیله های خود نیز می توانید در بالکن به راحتی اقدام کنید و نگرانی از بابت آفتاب زدگی و یا برف و باران باریدن نداشته باشید. اما در تراس ها باید محتاط باشید و اگر مواد خاصی هم در آن جا قرار می دهید روی آن را با پلاستیک بپوشانید.

تراس ها کوچکتر از بالکن هستند

بالکن ها فضای بیشتری را به خود اختصاص می دهند و می توانید چند نفره در آن صندلی بگذارید و بنشینید. حتی می تواند یک گزینه مناسب برای محل بازی کودکان باشد اما تراس به دلیل محدود بودن فضا این امکان را ندارد.

بالکن ایمن تر از تراس است

وجود سقف، دیوار در اطراف بالن و همچنین نیمه دیوار در بخش روبه روی آن باعث می شود که هیچ چیزی از آن سقوط نکرده و ایمن باشد. این در حالی است که تراس ها حتی گاها بدون نرده هستند و خطر آن ها برای همه افراد خانه وجود دارد.

تفوات تراس و بالکن

ایوان ها در آپارتمان ها جایی ندارند

از دیگر تفاوت بالکن و تراس محل قرار گیری آن است. از آن جایی که امروزه برای ساخت آپارتمان ها از حداقل فضا استفاده می کنند دیگر بخش زیادی برای ساخت بالکن باقی نمی ماند به همین خاطر به تراس روی می آورند. اما بالکن ها بیشتر در خانه های ویلایی و قدیمی وجود دارد که معماری جذاب به آن می بخشد. تاریخچه وجود این بالکن ها به دوره پیش از اشکانیان باز می گردد و بسیار طرفدار دارد.

شباهت بالکن و تراس

در کنار تفاوت بالکن و تراس شباهت های بسیاری هم برای آن ها وجود دارد. هر دو آن ها یک بخش بیرونی دارند که باز بوده و موجب جریان هوا می شود. از نظر کارایی نیز اگر ابعاد مشابه و نزدیک به همی داشته باشند به یکدیگر شباهت دارند. هر دو آن ها دارای کفی از جنس سرامیک و یا کاشی هستند که به راحتی تمیز می شود. یک درب به بخش داخلی خانه دارند. البته بالکن هایی که در حیاط هستند ممکن است دو درب داشته باشند و یکی برای بخش داخلی خانه و دیگری به بخش دیگری از حیاط که بتوان از هر دو سمت به آن وارد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *