مقالات

نحوه تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز

سه سوته اجاق گاز رو تمیز کن!

تمیز کردن اجاق گاز بعد از اماده کردن یک غذای خوشمزه همیشه هم کار ساده ای نیست. به همین خاطر بسیاری از افراد از تمیز کردن آن شانه خالی می کنند و این کار باعث می شود تا در هر لحظه کثیفی ها و لکه های روی آن سخت تر شوند. اما قطعا تمیز کردن اجاق گاز و برق انداختن آن احساس رضایت بیشتری در شما ایجاد خواهد کرد و ارزش وقت و انرژی صرف کردن را دارد. امروز در این مطلب سعی کرده ایم روش های ساده و راحت تمیز کردن اجاق گاز را در اختیارتان قرار دهیم تا به راحتی ان را تمیز کنید.

شیوه اصولی تمیز کردن اجاق گاز

قبل از تمیز کردن اجاق گاز این کار ها را انجام دهید

قبل از انکه اقدام به تمیزکردن اجاق گاز کنید باید یک سری نکات را مد نظر داشته باشید. نکته اول اینکه اجاق گاز کاملا خاموش باشد و همچنین شعله های آن سرد شده باشد. حال باید در صوت امکان شعله ها را جدا کنید. شست و شو شعله ها باید جدا از سطح اجاق گاز انجام شود و میتوانید برای ان از یک مسواک قدیمی که دیگر به کارتان نمی آید استفاده کنید تا آن را برق بیندازید.

روش های مختلف تمیز کردن اجاق گاز

برای شستن وتمیز کردن اجاق گاز در حالت کلی دو راه وجود دارد: یا از مواد شیمیایی مانند شوینده ها استفاده کنید و یا به سراغ مواد طبیعی بروید که خاصیت پاک کنندگی و اسیدی دارند. انتخاب آن بستگی به میازن راحتی شما و همچنین نوع جرم و لکه احاق گاز بستگی دارد. انواع شیوه های تمیز کردن اجاق گاز عبارتند از:

از سرکه استفاده کنید

استفاده از سرکه در کم تر از چند دقیقه می توانند جرم های موجود در سطح اجاق گاز را در خود حل کرده و تمیز نماید. برای زمانی که لکه های چربی ایجاد شده است و کثیفی زیادی نیست چند قطره سرکه را روی آن بریزید و یا اسپری کنید و سپس بعد از چند دقیقه با دستمال خشک کنید و با مایع ظرفشویی تمیز نمایید.

نحوه تمیز کردن اجاق گاز

جوش شیرین را در تمیز کردن امتحان کنید

اگر کثیفی گاز شما زیاد است جوش شیرین گزینه مناسبی برایتان خواهد بود. میتوانید با استفاده از جوش شیرین و آب یک ماده خمیری ایجاد کنید که در صورت تمایل میتوانید به آن مقداری نمک هم اضافه نمایید. سپس سطوح اجاق گاز را مرطوب کنید و در نهایت خمیر را به آن بمالید تا کثیفی ها را از بین ببرد برای نتیجه بخشی بسیار میتوانید با استفاده از یک پارچه خمیر را به مدت 15 دقیقه روی سطح آن پهن کنید و در نهایت با دستمال خیس و مایع ظرفشویی آن را تمیز کنید.

آبلیمو ترفندی دیگر

لیمو یک ماده طبیعی با خاصیت اسیدی بالا است که می توانید با به کار گیری آن اجاق گاز خود را تمیز کنید. تنها نکته ای که وجود دارد این است که از لیمو استفاده کنید. جایگزین کردن آن با پرتقال و اب لیمو و … اثر بخشی آن را به حداقل خواهد رساند. اگر گازتان خیلی الوده است میتوانید مقداری جوش شیرین نیز به سطح آن پخش کنید و لیمو را دو نصف کرده و روی سطوح مختلف بمالید تا جرم ها را از بین ببرد.

مواد صنعتی تمیز کننده موجود در بازار

اگر هیچکدوم از روش های بالا نتوانست لکه ایجاد شده روی گاز شما را تمیز کند وقت آن رسیده است که مواد صنعتی و شیمایی را وارد آشپزخانه کنید و با کمک آن ها کثیفی ها را از اجاق گازتان دور کنید. به خاطر داشته باشید این مواد شیمیایی هستند و بعد از پاکیزگی با ان ها باید سطح مورد نظر را با مایع ظرفشویی و آب تمیز نمایید. میتوانید از صابون نیز کمک بگیرید.

در صورت نداشتن مواد لازم برای تمیز کردن اجاق گاز باید چه کنیم؟

شاید شما هم در چنین شرایطی گیر کرده باشید که هیچ یک از مواد بالا مانند: سرکه و لیمو و پاک کننده و … در اختیار نداشته باشید. در چنین شرایطی برای تمیز کردن اجاق گاز به آب جوش نیاز دارید. قطعا آب جوش در هر شرایطی در اختیارتان خواهد بود و میتوانید با ریختن آن روی سطح گاز و به کمک یک اسکاچ و دستمال آن را تمیز کنید.

شیوه صحیح تمیز کردن اجاق گاز

جنس اجاق گاز ها و تاثیر ان در تمیز کردن

امروزه اجاق گاز ها انواع مختلفی از نظر جنس دارند. جنس آن ها بر روی شیوه تمیزکردن و نگهداری آن ها موثر است. شما باید برای تمیزکردن اجاق گاز خود جنس صفحه آن را در نظر داشته باشید. چرا که هر جنسی نحوه تمیز کردن خود را می طلبد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

تمیز کردن اجاق گاز استیل

اجاق گاز استیل دوام و کیفیت بالایی دارد. میتوانید از تمامی شیوه های بالا برای تمیز کردن آن استفاده کنید. در صورت لزوم میتوانید از امونیاک هم بهره ببرید. البته امونیاک ممکن است برای برخی از استیل ها اسیب وارد کند پس بهتر است تا زمانی که مجبور نشده اید از ان استفاده نکنید. نکته مهم دیگر این است که از دستمال های زبر و اسکاچ های سیمی استفاده نکنید تا خط و خشی روی آن ایجاد نشود. ایجاد خراش روی سطح آن باعث می شود تا کثیفی ها به درون آن نفوذ کنند و تمیز کردن آن را دشوار تر کنند.

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

استفاده زا اجاق گاز شیشه ای امروزه بسیار رواج یافته است. برای پاک کردن ان ساده ترین راه قرار دادن حوله خیس با اب گرم روی آن است. این کار باعث می شود تا کثیفی ها و جرم ها نرم شود و بتوانید به راحتی آن را پاک نمایید. البته باید بعد زا قرار دادن حوله حدود 15 دقیقه الی 30 دقیقه صبر نمایید.

تمیز کردن اجاق گاز چدنی

برای تمیزکردن این سری از اجاق ها هم میتوانید از روش های فوق و همینطور آمونیاک استفاده کنید. البته بادی امونیاک را درون نایلون قرار دهید تا تماس مستقیمی با سطح آن نداشته باشد.

نکات مهم: از سفید کننده ها تا حد امکان برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده نکنید و بهتر است بلافاصله بعد از کثیف شدن گاز آن را تمیز کنید تا بکارتان راحت تر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *