مقالات

اجرای جزیره آشپزخانه

اجرای آشپزخانه جزیره

آشپزخانه جزیره انتخابی مناسب برای هر خانه

طراحی آَشپزخانه به شیوه های مختلفی انجام می شود. امروزه علاوه طرح های اپن یا اشپزخانه باز نمونه جزیره نیز بسیار پر طرفدار شده است. البته اینه پر طرفدار بودن به دلیل زیبایی ظاهری و البته کارامدن بودن ان است. داشتن اشپزخانه جزیره این امکان را برایتان فراهم می کند تا میز کار خود را با اشپزخانه یکی کنید و از کار کردن و اشپزی روی ان لذت ببرید.

دکوراسیون آشپزخانه جزیره

انواع جزیره اشپزخانه

این مدل از طراحی ها برای اشپزخانه ای امروزی انواع مختلفی دارد. هر یک از ان ها بسته به نظر شما و همچنین ابعاد اشپزخانه انتخاب می شود. البته هر کدام یک سری امکانات و ویژگی هایی را در اختیارتان قرار می دهد که میتوانید از ان ها بهره مند شوید. انواع اشپزخانه جزیره عبارتند از:

جزیره آشپزخانه مبله

جزیره اشپزخانه یک محل مناسب برای انجام امور است که به صورت ثابت می باشد. این جزیرهع در بخش مرکزی مثلث اشپزخانه یعنی بین گاز، سینک و یخچال تعبیه می شود. البته در برخی موارد این جزیره خود جز مثلث اشپزخانه محسوب می شود و میتوانید اجاق گاز، فر، ظرفشویی و … را در ان قرار دهید. در جزیره مبله میتوانید از ان برای سرو غذا نیز استفاده کنید و میتوانید دور تا د.ور و یا یک سمت ان را با صندلی های غذاخوری شیک و جذاب پر کنید و ان ها را با فاصله منظم کنار ان قرار دهید.

جزیره آشپزخانه ال شکل

همانطور که از نام ان مشخص است به صورت ال می باشد و برای اشپزخانه هایی با متراژ بالا مناسب تر هستند. میتوانید در یک سمت ان گاز و ظرفشویی قرار دهید و در سمت دیگر ان با قرار دادن صندلی و … یک پیشخوان و یا یک بار برای خانه خود ایجاد نمایید. در چنین طرحی اصل را بر این می گذارند که سطح بخش پذیرایی کمی بلند تر از سطح میز کار باشد البته فراموش نکنید که فاصله بین این دو هم باید با یکدیگر زیاد باشد.

دکوراسیون آشپزخانه جزیره مدرن

جزیره آَشپزخانه بصورت مستطیل

این جزیره به شکل مستطیل ئ در بخش مرکزی اشپزخانه های مستطیلی شکل قرار میگیرد. اغلب هر دو سمت ان را کابینت ها پر می کنند اما باید یک فاصله استاندارد تا جزیره داشته باشند. هرچه طول و عرض جزیره بیشتر باشد میتوانید اسفاده بهینه تری از ان داشته باشید.

جزیره آشپزخانه به شکل گرد

این جزیره ها به صورت دایره ای و در بخش مرکزی اشپزخانه طراحی و اجرا می شود. اگر اشپزخانه شما دارای انحنا باشد هماهنگی ان با جزیره بسیار بیشتر خواهد بود. می توانید در یک سمت ان سینک و فر قرار دهید و در سمت مقابل ان صندلی بچینید و به عنوان میز ناهارخوری از ان بهره مند شوید.

استفاده بهینه از جزیره آشپزخانه

سطح آن کاربرد بسیار زیادی دارد و میتوانید برای هر فعالیتی از ان استفاده کنید اما بخش زیری ان هم نباید بی کاربرد بماند. میتوانید با استفاده از طراحی های نوین و استفاده از حداقل فضا به راحتی از بخش زیری ان به صورت کابینت و یا کشو استفاده کنید. البته اگر اشپزخانه شما فضای کوچکی دارد میتوانید به راحتی بخش زیری ان را خالی کنید تا صندلی های اطراف ان را درون ان فضا بگذارید و در مواقع مورد نیاز ان ها را بیرون بکشید و مورد استفاده قرار دهید. در این صورت در هنگام نشستن فضای باز و ازادی هم برای پاهایتان در هنگام نشستن پشت جزیره خواهید داشت

استفاده از جزیره آشپزخانه چه مزایایی دارد؟

به کار بردن چنین طرح زیبایی در اشپزخانه باعث می شود تا خانه ای شیک و جذاب داشته باشید. البته این تنها از جنبه ظاهری و بصری ان است. این طراحی سبب می شود تا آشپزخانه شما به راحتی به نشیمن متصل شود. با طراحی کاربردی ان میتوایند از هر قسمت اشپزخانه به خوبی استفاده کنید. تنوع ان بسیار زیاد است و علاوه بر ظاهر میتوانید از نظر رنگ و جنس و … نیز به صورت شخصی سازی شده اجرا کنید.

دکوراسیون جزیره در آشپزخانه

استفاده از جزیره آشپزخانه چه معایبی دارد؟

در کنار تمام جذابیتی که این نوع اشپزخانه ها دارند باید به فکر کاربرد ان هم باشید. اگر اجاق گاز خود را روی ان قرار دهید در صورت نداشتن هود و یا هواکش مناسب بوی غذا و … در محیط پخش خواهد داشت که چندان باب میل نخواهد بود. قرار دادن ظرفشویی در ان نیز ممکن است به دلیل انتخاب نامناسب سینک و متریال جزیره و … رطوبت را جذب نماید و دردسر ساز شود. انتخاب این اشپزخانه کاملا سلیقه ای است. البته در کاربرد ان هیچ شکی نیست به شرطی که متریال، طرح و … را ب صورت هماهنگ با یکدیگر و متناسب با نیازتان انتخاب نمایید.

انواع متریال های قابل استفاده برای اجزا جزیره اشپزخانه

شما آن را با مواد گوناگونی میتوانید در خانه تان اجرایی کنید. شما میتوانید از متریال کابینت های خود جهت ساخت ان بهره مند شوید. از انواع جنس های گوناگون که برای اسخت جزیره اشپزخانه میتوان استفاده کرد عبارتند از:

چوبی: از گران قیمت ترین مواد می باشد که زیبایی غیر قابل انکاری داشته و کاملا طبیعی است. رنگ آمیزی متفاوتی دارد و میتوانید برای صفحه رویی جزیره و یا تمام ان استفاده کنید.

ام دی اف: متریال شناخته شده ای که نیاز به توضیح ندارد. در مقابل رطوبت مقاوم است و در انواع رنگ و طرح ها اجرا می شود که قادر به انتخاب ان متناسب با نظر خود خواهید شد. انعطاف پذیری بالایی هم دارد و برای هر شکل و طرحی قابل استفاده است.

چوب و ام دی اف با صفحه سنگی

سنگ یک متریال باشکوه و ایده ال است که برای رویه جزیره خود میتوانید زا ان استفاده کنید. وزن و قیمت بالای ان باعث می شود تا برای ساخت پایه های جزیره مناسب نباشد. میتوانید پایه و بدنه جزیره را با چوب و یا ام دی اف اماده کرده و صفحه سنگی روی ان بگذارید.

بتنی: شاید عجیب باشد اما از بتن هم میتوانید یک جزیره اشپزخانه داشته باشید. بتن در برابر نفوذ رطوبت، ضربه و فشار، دما و حرارت و … بسیار مقاوم است. برای هر سبکی نیز مناسب بوده و رنگ پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *