مقالات

راهنمای چیدمان دکوراسیون پذیرایی مربعی شکل

راهنمای چیدمان دکوراسیون پذیرایی مربعی شکل

طراحی مربعی، مستطیلی و ال شکل از جمله رایج ترین انواع طراحی پذیرایی هستند که اغلب معماران با توجه متراژ، فضای کابردی و نقشه ساختمان یکی از این مدل ها را برای پذیرایی انتخاب می کنند، شما پس ورورد به هر منزلی قطعا سبک چیدمان و دکوراسیون منزل برای شما جالب است، همچنین زمانی که خود شما به منزل جدیدی نقل مکان می کنید و اگر پذیرایی ساختمان مربعی یا مستطیلی باشد به دنبال بهترینن دکوراسیون پذیرایی مربعی شکل هستید که بتوانید با ایده های خلاقانه پذیرایی خود را به نقطه عطف منزل خود تبدیل کنید.

چیدمان پذیرایی مربعی شکل کار بسیار شیرین و در عین حال حساسی است که اگر نتوانید به درستی از فضاهای موجود استفاده کنید و آیتم های مناسبی را انتخاب نکنید ممکن است دکوراسیون نهایی نتیجه عکس داشته باشد و نه تنها جالب توجه نباشد بلکه خود شما هم با حضور در آن احساس راحتی نکنید!

چه عواملی در چیدمان پذیرایی مربعی تاثیر گذار است؟

برای چیدمان و انتخاب سبک دکوراسیون در پذیرایی مربعی شکل لازم است به مواردی همچون، متراژ پذیرایی، نورپردازی فضا، اندازه مبلمان و تعداد آن ها، سبک مبلمان، انتخاب رنگ، پرده و فرش مناسب لازم است توجه کنیم تا با استفاده از نکات مهم بتوانیم یک پذیرایی شیک با معیارهای زیبایی داشته باشیم، بنابراین رعایت هریک از موارد ذکر شده در جلوه بهتر پذیرایی موثر است.

8 نکته مهم برای دکوراسیون پذیرایی مربعی شکل

علاوه بر مواردی که پیش تر به آن اشاره شد و به عنوان موارد تاثیرگذار در طراحی دکوراسیون به حساب می آید، رعایت برخی نکات و اصول لازم نیز می تواند در زیبایی هرچه بیشتر پذیرایی مربعی شکل موثر باشد، پس به اصول زیر توجه کنید.

1-به نقشه کلی پذیرایی مربعی شکل توجه کنید

با توجه به نقشه کلی پذیرایی نکات مهمی به دست می آید و با آن چیدمان دیگر بخش ها نیز راحت تر می شود، به عنوان مثال لازم است در مرحله اول تعداد پنجره ها، میزان نور ورودی به اتاق، درب خروجی، درب ورودی و… را مشخص کنید و تمام این اطلاعات را روی کاغذ یادداشت کنید تا با استفاده از آن بتوانید محل قرارگیری تلویزیون و دیگر آیتم های پذیرایی را تکمیل کنید.

توجه کنید، داشتن یک نقشه کلی از پذیرایی هرچند که ابعاد آن کوچک باشد در نهایت به چیدمان نهایی کمک می کند و می توانید در پایان کار تاثیرات شگفت انگیز آن را مشاهده کنید.

راهنمای چیدمان دکوراسیون پذیرایی مربعی شکل

 

2-در انتخاب مبلمان پذیرایی دقت کنید

انتخاب و خرید مبلمان برای هر بخشی از منزل مساله حساسی است که لازم است متناسب با هر بخش آن را خریداری کنید، پذیرایی مربعی شکل از آن دسته مدل هایی است که برای انتخاب مبل استیل در آن ایده های مختلفی وجود دارد، به عنوان مثال برخی کارشناسان بر این باورند که قرار دادن مبلمان ال برای این پذیرایی ها انتخاب بسیار خوبی است اما برخی دیگر به قرار دادن مبلمانی ساده، ظریف و مینیمال تاکید می کنند.

اما آنچه مهم است خرید مبلمان ممتناسب با متراژ و ابعاد پذیرایی است، به عنوان مثال خرید مبلمان بزرگ برای پذیرایی مربعی شکل کوچک اصلا ایده جالبی نمی باشد و نمی تواند جلوه مورد نظر شما را نیز بوجود آورد. مطالعه مقاله آشنایی با انواع سبک مبلمان و انتخاب مبلمان کلاسیک قبل از خرید مبلمان پیشنهاد می شود.

3- پذیرایی شما چه کاربری دارد؟

یکی از نکات مهم که در چیدمان و دکوراسیون پذیرایی تاثیرگذار است توجه به نوع کاربری پذیرایی می باشد، شما باید بدانید پذیرایی شما چه کاربری دارد، آیا برای استراحت و نشیمن از آن استفاده می کنید و یا فضای نشیمن شما مجزا است و پذیرایی تنها برای مهمانان استفاده می شود؛ پاسخ به این سوال تا حد زیادی در چیدمان موثر است و می توانید تجهیزات و نوع چینش را متناسب با کاربری آن انتخاب کنید.

به عنوان مثال اگر برای نشیمن از پذیرایی مربعی شکل استفاده می کنید، می توانید تلویزیون، مبل، میز و صندلی ها را به گونه ای قرار دهید که فضای گرم و صمیمی بین اعضای خانواده بوجود بیاید امــا اگر تنها برای پذیرایی از مهمان قصد دکوراسیون آن را دارید می توانید از مبلمانی استیل و تا حدی رسمی، یک کنسول یا میز تزئینی و … استفاده کنید.

دکوراسیون پذیرایی مربعی

4-چه سبکی برای دکوراسیون پذیرایی مد نظر دارید؟

انتخاب سبک مناسب اغلب با توجه به سلیقه افراد تعیین می شود، اشخاصی که طرفدار تجمل گرایی هستند اغلب به سمت سبک های کلاسیک و سلطنتی هستند اما برخی نیز به دنبال سبک های مدرن، مینیمال و ساده هستند که لازم است انتخاب آیتم ها با توجه به سبک مورد نظر باشد تا در نتیجه احساس رضایت داشته باشید.

پس از مشخص کردن سبک خود متناسب با آن مبل، لوستر، کاغذ دیواری خود را انتخاب می کنید؛ به عنوان مثال اگر سبکک مورد نظر شما مینیمال و مدرن است قطعا نمی توانید با مبل هایی کلاسیک به رنگ یشمی و طلایی و با طرح سنتی ارتباط برقرار کنید، پس انتخاب سبک مورد نظر برای دکوراسیون پذیرایی اهمیت بالایی دارد.

5-چیدمان مبل ها در پذیرایی مربعی شکل

گاهی برخی افراد مبلمانی را با قیمت های بالا خریداری می کنند اما به دلیل نداشتن اطلاعات و آگاهی برای پیدمان این مبل ها در نهایت نمی توانند ارزش واقعی آن ها را نمایش دهند، اما دقیقا برخلاف آن برخی افراد بخ دلیل دانستن نکات مهم دکوراسیون مبل هایی ارزان و ساده را به نوعی چیدمان می کنند که گویی مبلمان را مستقیما از بهترین کشورهای اروپایی خریداری کرده اند!

نگران نباشید شما نیز می توانید مبلمان خود را در پذیرایی مربعی به درستی چیدمان کنید؛ تنها کافیست ابتدا نقطه کانونی پذیرایی را مشخص کنید، به عنوان مثال می توانید تلویزیون یا شومینه را به عنوان نقطه کانونی در نظر بگیرید و سپس مبلمان خود را اطراف آن بچینید. این کار باعث چیدمان اصولی و منظم در پذیرایی شما می شود.

چیدمان دکوراسیون پذیرایی مربعی شکل

6-چه فرشی برای پذیرایی مربعی شکل مناسب است؟

انتخاب فرش یکی از مهمترین آیتم ها در چیدمان پذیرایی مربعی یا مستطیلی و ال شکل است، به عبارتی فرقی ندارد پذیرایی منزل شما بزرگ است یا کوچک، مربعی است یا مستطیلی، در هر صورت انتخاب فرش مساله مهمی است؛ فرش را به گونه ای انتخاب کنید که بین آن و دیگر تجهیزات پذیرایی شما هماهنگی برقرار باشد و همچنین با تمام بخش های پذیرایی همخوانی داشته باشد.

با توجه به اینکه پذیرایی شما مربعی شکل است ممکن است کمی انتخاب فرش سخت باشد اما تنها با رعایت برخی تکنیک ها مانند توجه به مبلمان، نور اتاق، رنگ پرده ها، ابعاد پذیرایی می توانید بهترین فرش را انتخاب کنید.

7-فضای پذیرایی را چند بخش کنید

همانطور که در مقاله دکوراسیون پذیرایی ال شکل آموختیم می توانید پذیرایی خود را به چند بخش مجزا تقسیم کنید و هر بخش را برای یک کاربرد اختصاص دهید، به عنوان مثال می توانید با قرار دادن فرش های کوچکتر پذیرایی مربعی را به دو قسمت تقسیم کنید و بخشی را به عنوان نشیمن انتخاب کنید و در آن تلویزیون، مبل راحتی و… قرار دهید، بخشی را نیز با مبل استیل و رسمی برای مهمانان خود تجهیز کنید.

این روش برای منازلی با متراژ کم بسیار کاربردی است زیرا می توانید از تمام بخش های پذیرایی خود بهره مند شوید و در صورت داشتن مهمانان زیاد شما دو بخش مجزا برای پذیرایی دارید.

دکوراسیون پذیرایی مربعی شکل

8-مسیر ورود و خروج به پذیرایی را مشخص کنید

یکی از موارد مهم که لازم است حتما به آن توجه کنید، مشخص کردن مسیر ورود و خروج به پذیرایی است و پس از آن لازم است دکوراسیون و چیدمان منزل را به گونه ای انتخاب کنید تا مانع رفت و آمد به این بخش از منزل نشوید؛ به عنوان مثال اگر میز عسلی شما که یک گلدان با ارزش نیز روی آن قرار داده اید سر راه رفت و آمد باشد، ممکن است به دلیل برخورد افراد با آن آسیب ببیند؛ بنابراین در اولین گام با داشتن نقشه کلی می توانید این موارد را بدست آورید.

کلام آخر

دکوراسیون پذیرایی مربعی شکل دارای نکات و جزئیات بسیار زیادی است که با شروع کردن این چیدمان ایده های بسیار زیادی به ذهن شما خطور می کند، تنها لازم است کمی ذهن خلاقی داشته باشید، البته پذیرایی های مستطیل شکل در ایران متداول تر است اما برخی معماران خلاق برای خارج کردن معماری منازل از یکنواختی به سراغ طراحی های مربعی نیز می روند که تاکنون نیز بسیار موفق عمل کرده اند.

شما نیز با استفاده از نکات مهمی که به آن اشاره کردیم می توانید پذیرایی مربعی منزل خود را به شیوه ای خاص دکوراسیون کنید و در صورت داشتن ایده جدید حتما از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.