مقالات

راز هایی که برای طراحی دکوراسیون داخلی باید بدانید

راز هایی که برای طراحی دکوراسیون داخلی باید بدانید

برای آن که بتوانید بدون نیاز به متخصصین در حوزه‌ی طراحی دکوراسیون داخلی، خانه و یا محل کار خود را به بهترین شکل ممکن دیزاین کنید، باید با اصول و راز‌های این حیطه آشنا باشید. به همین دلیل در مجله پاراپت پلاس تصمیم داریم تا شما را با راز هایی که برای طراحی دکوراسیون داخلی باید بدانید، آشنا کنیم تا بتوانید به کمک سلیقه و خلاقیت خود بهترین دکور را برای فضای خود رقم بزنید.

رازهای مهم در طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی نیازمند دقت و اصول خاصی است؛ زیرا به کمک کارهایی که ممکن است کوچک به نظر برسند، تغییراتی چشمگیر ایجاد می‌شود. در ادامه به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید خودتان با رعایت نکاتی چند، دکور فضای خود را به بهترین نحو انجام دهید.

1-  از قدرت آینه‌ها غافل نشوید

آینه‌ها از جمله اکسسوری‌هایی هستند که علاوه بر کارایی بسیار در خانه، به زیباتر دیده شدن فضا نیز کمک می‌کنند. مزیت آینه‌ها آن‌قدر زیاد است که در اغلب طراحی‌های دکوراسیون داخلی، از آن استفاده می‌کنند. یکی از این مزایا، بازتاب نور است که باعث می‌شود که توهم نوری ایجاد شود و فضای شما نورانی‌تر به نظر برسد. از سوی دیگر آینه‌ها باعث بزرگ‌تر دیده شدن فضا نیز می‌شوند؛ زیرا تصویر را منعکس می‌کنند.

آینه‌ها در تمامی قسمت‌های خانه قابل پیاده‌سازی هستند و می‌توانید حتی در قسمت ورودی نیز از این اکسسوری استفاده نمایید. نکته‌ی آخر در رابطه با این راز طراحی دکوراسیون داخلی، قیمت بسیار مناسب و اقتصادی آن است و امروزه به علت تعدد و تنوع مدل‌های موجود در بازار می‌توانید بر اساس سبک چیدمان خود، مدلی مناسب را با قیمتی مقرون به صرفه تهیه نمایید.

طراحی دکوراسیون

طراحی دکوراسیون

2- دیوارهای داخلی را فراموش نکنید

یکی از عناصری که سبب خالی بودن فضا می‌شوند، دیوارهای داخلی هستند. شما به سادگی و به کمک ترفندهایی ارزان قیمت، می‌توانید دیوارهای خالی را پر کنید و فضای خود را به محیطی لوکس تبدیل کنید. برای پر کردن دیوارهای داخلی خالی بهتر است از کاغذ دیواری طرح‌دار، تابلو، ساعت و یا اکسسوری‌های مورد علاقه‌ی خود استفاده کنید. یکی از رازهای طراحی دکوراسیون داخلی استفاده از کاغذ دیواری طرح‌دار تنها برای یک دیوار است. این کار باعث می‌شود که فضای شما جلوه‌ی بیشتری پیدا کند. البته از این روش می‌توانید برای طراحی تی‌وی وال یا همان دیواری که پشت تلویزیون شما قرار می‌گیرد نیز کمک بگیرید.

3- رنگ آمیزی مناسب و منحصر به فردی در نظر بگیرید

تفاوت و عبور از مرزهای طراحی دکوراسیون، می‌تواند شما را فردی جسور و البته خوش سلیقه به دیگران معرفی کند. اغلب خانه‌هایی که در ایران می‎‌بینیم اغلب دیوارهایی به رنگ‌های روشن مانند سفید یا استخوانی دارند و هیچ خلاقیت و یا جسارتی در رنگ‌آمیزی فضا مشاهده نمی‌شود.

برای آن که جذابیت فضای خود را دو چندان کنید، می‌توانید رنگ‌آمیزی خاصی برای مبل استیل و فضای خود در نظر بگیرید. اگر فضای شما کوچک است، بهتر است که دیوارها را با رنگ‌های روشن، رنگ کنید ولی برای یکی از دیوارهای داخلی، رنگ دیگری را در نظر بگیرید. این کار نه تنها باعث کوچک‌تر دیده شدن فضای شما نمی‌شود؛ بلکه با ایجاد خطای دید، عمق فضا را بیشتر خواهد کرد. البته به جای رنگی متفاوت، می‌توانید از کاغذ دیواری با طرح‌های جذاب و یا سنگ آنتیک استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

4- به سادگی ارتفاع سقف و دیوارها را بیشتر کنید

شاید در نگاه اول ارتفاع سقف و دیوارها ثابت باشد و فکر کنید که نمی‌توان آن را تغییر داد اما ترفندی برای این کار وجود دارد که جزو لیست رازهایی که برای طراحی دکوراسیون داخلی باید بدانید، قرار می‌گیرد. شما تنها با کاغذ دیواری‌هایی که دارای خطوط عمودی هستند، می‌توانید کاری کنید که ارتفاع دیوارها و سقف بلندتر به نظر بیاید. یکی دیگر از ایده‌های جذاب برای اجرای این ترفند، پیاده سازی این خطوط عمودی به کمک نقاشی کردن دیوار است. برای این کار تنها کافیست بر روی رنگی روشن، خطوط عمودی با رنگی تیره تر رنگ‌آمیزی کنید تا ارتفاع دیوار بیشتر به نظر برسد.

5- نقش پرده در دکوراسیون داخلی را نادیده نگیرید

یکی از عناصری که در دیزاین فضا نقش مهمی را ایفا می‌کند، پرده‌هایی است که انتخاب می‌کنید. در وهله‌ی اول باید نوع پرده با توجه به سبک چیدمان منزل انتخاب شود و در وهله‌ی اول حتما اندازه‌ی قد پرده را به درستی مشخص کنید. پرده‌هایی که از سقف شروع می‌شوند و بر روی زمین مماس هستند، دیوار را بلندتر نشان خواهند داد. استفاده از این نوع بیشتر در اتاق خواب رواج دارد اما شما می‌توایند حتی برای فضای نشیمن نیز از پرده‌هایی کشیده و بلند استفاده نمایید.

6- از تضادها برای ایجاد فضایی متمایز کمک بگیرید

یکی از رازهای طراحی دکوراسیون داخلی، استفاده از تضاد است. شما برای آن که توجه افراد را به یکی از قسمت‌های خانه جلب کنید، تنها کافیست تا از عناصری متضاد با دیزاین سایر قسمت‌ها کمک بگیرید. این تضاد می‌تواند در رنگ، متریال، مدل، بافت و یا فرم عناصر باشد و شما باید بر اساس سلیقه و نوع دیزاین مورد نظر این تفاوت را ایجاد کنید.

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

7- همانند تضادها، هارمونی نیز باید رعایت شود.

شاید تصور کنید که ایجاد تضاد در فضا باعث شلوغی و برهم خوردن سبک چیدمان می‌شود اما باید بگوییم که تنها در شرایطی که به صورت غیر اصولی و بیش از حد تضاد را به کار بگیرید، این اتفاق خواهد افتاد. شما باید برای دیزاین کل فضا از یک خط مشی ثابت استفاده کنید و حتی اتاقی با اتاق دیگر هم‌خوانی داشته باشد. این هارمونی علاوه بر نوع سبک چیدمان باید بر اساس رنگ نیز رعایت شود. تنها برای یکی از قسمت‌های فضا که شاخص است و می‌خواهید جلوه‌ای ویژه داشته باشد، از تضادها کمک بگیرید.

جمع بندی از رازهایی که برای طراحی دکوراسیون داخلی باید بدانید

در این نوشتار از پاراپت پلاس متوجه شدیم که به کمک نکاتی ریز و کم‌‌هزینه می‌توانید دکوراسیون داخلی فضای خود را دگرگون کنید. شما می‌توانید تمام وسایل و اکسسوری‌های مورد نیاز برای طراحی دکوراسیون فضای خود، از سایت پاراپت پلاس تهیه کنید تا بهترین کیفیت را در کنار بهترین قیمت تجربه کنید. در صورتی که جهت خرید محصولات مورد نیاز خود، سوالی داشتید، تنها کافیست از طریق راه‌های تماس با مشاورین پاراپت پلاس در ارتباط باشید.