مقالات

نقش رنگ در دکوراسیون منزل

نقش رنگ در دکوراسیون

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی و طراحی آن

رنگ در بین تمامی مولفه های یک دکوراسیون، بیشترین تاثیر را در جلوه آن دارد. از طرفی بر روی احساس فردی شما نیز موثر است. این یک اصل می باشد که از بعد های مختلف علمی، روانشناسی و … تایید شده است. اگر بتوانید رنگی مناسب با کارکرد محیط انتخاب نمایید احساس آرامش، امینت و راحتی بیشتری در فضا خواهید داشت. البته باید بدانید که تاثیر هررنگ روی خل قو خو هر فرد با یکدیگر متفاوت است. اما یک سری ویژگی های آن برای تمامی افراد یکسان است. این که در نگاه اول چه نظری در رابطه با دکوراسیون ورنگ یک محیط داشته باشید مهم نیست، چیزی که اهمیت دارد و به عنوان یک شرط شناخته می شود. تاثیر ان رنگ بر روی شما است.

رنگ در دکوراسیون

رنگها را بشناسیم

قطعا برای پی بردن به نقش رنگ در دکوراسیون و همچنین تاثیر آن باید رنگ ها و خاصیت آن ها را بشناسید. شناخت کامل رنگها باعث میشود تا انتخاب ایده آل تری داشته باشید و از انتخاب رنگ دکوراسیون خود با گذشت زمان خسته و پشیمان نشوید. به این نکته هم توجه کنید که هر سبک و مکانی رنگ اختصاصی خاص خود را دارد.

رنگ قرمز در طراحی دکوراسیون

قرمز نشاظ و پر انرژی است که همه آفراد آن را با آتش می شناسند. نمادی از قدرت است و باعث میشود تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. البته باید بدانید که در برخی مواقع از این رنگ به عنوان نشان خطر نیز استفاده می شود. از آنجایی که انرژی این رنگ بسیار زیاد است بهتر است با دیگر رنگها آن را هماهنگ کرده و در طراحی داخلی خود به کار گیرید. استفاده از قرمز برای تمامی بخش های خانه باعث میشود تا از حالت نرمال خارج شود. حد نساب را همیشه مد نظر داشته باشید. میتوانید قرمز را با رنگهایی مثل طلایی، کرمی، سفید، مشکی و … ست نمایید.

رنگ نارنجی در طراحی دکوراسیون منزل

نارنجی را میتوان جایگزینی برای قرمز دانست، با این تفاوت که نشاط و پر جنب و جوش بودن آن مقداری کم است. این رنگ شاد در عین زیبایی فضایی راحت و البته تفکیک شده ایجاد می کند. به راحتی با دیگر رنگها مانند: سفید، مشکی، طوسی، قهوه ای و … ست می شود. نارنجی شخصیت شجاعی دارد و آزادی عمل زیادی برای انتخاب به شما میدهد.

رنگ زرد در طراحی دکوراسیون

زمانی که صخبت از نقش رنگ در درکوراسیون می شود، به هیچ عنوان به فکر زرد نیستید. این رنگ جذاب که اعتبار به محیط شما می بخشد بسیار انرژی زا و مفرح نیز می باشد. شاید از نظر بسیاری از شما استفاده از آن برای دکوراسیون سالن پذیرایی و نشیمن مناسب نیست اما برای بسیاری از ادارات، محیط های کاری، اتاق بازی کودکان و … مناسب است. چرا که این رنگ شما را برای فعالیت بیشتر تحریک میکند. میتوانید زرد را با رنگهای دیگری چون طوسی، سرمه ای، سفید، مشکی و … هماهنگ کرده و در طراحی داخلی خود مورد استفاده قرار دهید.

تاثیر رنگ در دکوراسیون

رنگ آبی در دیزاین دکوراسیون داخلی

آبی جز آن دسته از رنگهایی است که همیشه طرفدار دارد. این رنگ را بدون جنسیت می شناسند. آرامش این رنگ همچون دریا و صلح طلبی آن همانند آسمان می باشد. استفاده از آن محیطی آرام و شیک برایتان ففراهم خواهد کرد. البته از این رنگ در سرویس بهداشتی، اتاق کودکان و … استفاده می شود. اما الان وقت آن است که پای آن را دکوراسیون داخای نشیمن و پذیرایی خود نیز باز کنید و به راحتی مورد استفاده قرار دهید.

رنگ مشکی در طراحی دکوراسیون

مشکی طاهری خشن و البته خفه به فضا می بخشد. به همین خاطر استفاده زا ان در دکوراسیون توصیه نمی شود. اما تاثیر مرموز بودن، قدرت و یکپارچگی آن به قدرت خود باقی است. این رنگ به راحتی با سایر رنگها ست می شود و میتوانید با ست کردن به راحتی در دکوراسیون خود استفاده نمایید. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که این رنگ به عنوان عناصر بزرگ یک دکوراسیون کارکرد دارد و برای عناصر کوچک و جزئیات به کار گرفته نمی شود. برای مثال: میتوانید برای کفپوش و دیوار ها و کابینت ها از ان استفاده نمایید. اما به عنوان یک گلدان و پرده و … جذابیتی ندارد.

اثر گذاری رنگ در دکوراسیون

دکوراسیون یک رنگ داشته باشیم یا چند رنگ؟

خانه های قدیمی را به یاد اورید، در ان زمان از شیشه های رنگی برای پنجره ها استفاده می شد تا با انعکاس نور فضای رنگارنگی در محیط ایجاد شود. دکوراسوین شما هرچقدر رنگارنگ تر باشد بیشتر جذابیت خواهد داشت و دیرتر از چشمتان خواهد افتاد. میتوانید از حداقل دو یا چند رنگ برای دکوراسیون خود بهره ببرید. نورپردازی مناسب نیز برای داشتن محیطی جذاب به شما کمک شایانی خواهد کرد.

مهم ترین نقش رنگ ها در دکوراسیون کدام است؟

هر رنگی تاثیر مختص خود را در دکوراسیون دارد و همین موثر بودن باعث ایجاد نقش رنگ در دکوراسیون می شود. استفاده از رنگها میتواند محیط شما را شاداب تر جلوه کند. شاید شما هم بارها احساس کرده اید که وقتی وارد یک محیط میشوید حس آرامش دارید با اینکه دکوراسیون آن نکته جلب توجهی ندارد. این احساس به لطف انتخاب رنگ مناسب ان است. همچنین رنگهای روشن باعث میشود تا فضا بزرگتر به نظر برسد. هر دکوراسیونی رنگهای مختص خود را می خواهد که با کمی خلاقیت میتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

نقش رنگ در سبک دکوراسیون نیز تاثیر دارد؟

درست است که برخی از رنگها در برخی از سبک های چدیمان بسیار پر نقش و ماندگار هستند اما نمی توانند سبک دکوراسیون را تعیین کنند. قطعا هر شخصی در ابتدا سبک دلخواه خود را انتخاب میکند و سپس به سراغ رنگ آن میرود و در نهایت میتواند ست رنگی های منحصر به فرد و زیبایی داشته باشد. یک سری از زنگها نیز وجود دارد که تنها برای سبک مشخصی کاربرد دارند و به عبارتی با ان سبک شناخته می شوند. مانند سفید برای سبک مدرن و قهوه یا برای سبک کلاسیک.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *