مقالات

نحوه نگهداری از فرش دستبافت

محافظت از فرش دستبافت

نگهداری از فرش دستبافت و تاثیر مستقیم آن در طول عمر فرش

فرشهای دستبافت از اصیل ترین فرش هایی است که به صورت دستی و بر روی دار قالی بافته میشود. این فرش ها اصالت دارند و ارزش آن ها بسیار بیشتر است. استفاده از آن ها در سبک های کلاسیک بسیار رایج است و البته به دلیل تنوع طرح های آن، امروزه کار انتخاب را برایتان ساده تر کرده اند و به راحتی میتوانید هر طرح و رنگی که مورد نظرتان می باشد را انتخاب نمایید. اما دغدغه ای که بسیاری از افراد دارند نحوه نگهداری ازفرش دستبافت و مراقبت آن است. امروز سعی کردیم با ذکر ترفندهای ساده و روش های کاربردی نگهداری ازفرش دستبافت را برایتان اسان کنیم و دیگر نگرانی از بابت آن نداشته باشیم.

شیوه نگهداری از فرش دستبافت

نحوه نگهداری از فرش دستبافت

همیشه که خرید و داشتن یک فرش شرط نیست، شما باید بتوانید به خوبی از آن مراقبت و نگهدای کنید تا علاوه بر حفظ ظاهر زیبای آن کیفیت ان نیز تا مدت ها حفظ شود و بتوانید سال های سال از ان استفاده نمایید. معمولا فرشها علی الخصوص نمونه دستبافت آن به دلیل قیمت بالایی که دارند کمتر در دکوراسیون منزل تعویض میشوند. از این رو باید نمونه ای را انتخاب کنید که مدت زمان زیادی از ان استفاده کنید. استفاده ازفرش دستبافت در طولانی مدت نیز نیازمند نگهداری مناسب از ان است که در ادامه به شما توصیه های لازم را ذکر خواهیم کرد.

سطح صاف را برای پهن کردن فرش انتخاب کنید

توجه داشتن به اینکه فرشرا روی چه سطحی قرار میدهید نیز جز روش های نگهداری ازفرش دستبافت و مراقبت از ان است. فرش را باید روی سطوح صاف و هموار قرار دهید. هیچ برامدگی نباید در زیر فرش وجود داشته باشد. از طرفی فرش دستبافت را نباید روی سطوح گچس، آهکی و یا خاکی قرار دهید. به هیچ عنوان فرش دستبافت را روی فرش دیگری و یا پلاستیک قرار ندهید چرا که سبب بساه شدن منفذهای ان شده و هوا در ان عبور نمی کند. همچنین نباید در روی سطح زیرفرش درزی وجود داشته باشد. وجود درزهای هرچند ریز در زیر سطوح گچی، سرامیک ها و … فرش باعث جمع شدن و رشد بیدها خواهد شد. برای پیشگیری از ان میتوانید مقداری نفتالین و نگزالت زیر ان قرار دهید.

فرش دستبافت و جارو کشیدن هفتگی آن

فرشهای دستبافت دارای بافتی از نخ های طبیعی ابریشم و پشم است. این نخ ها ممکن است دچار بیدزدگی و … شوند. از طرفی وجود گرد و غبار محیط میتواند ظاهر آن را کدر کند. شما باید حداقل هفته ای یکبارفرش را جارو بکشید. به صورت ماهانه نیز باید زیرفرش را جارو بزنید. در سال یکبار هم فرش را بتکانید تا خدایی نکرده دچار بیدزدگی و یا دیگر مشکلات نشود. تکاندن به دلیل وزن بالایی که دارد کار دشواری خواهد بود، کیتوانید ان را از یک سطح بلند مانند پشت بام، دیوار، نرده و … اویزان کرده و با استفاده از یک چوب روی ان ضربه های ارام و پشت سر هم بزنید.

مراقبت از فرش دستبافت

هرچند وقت یکبارفرش را بشویید

فرشهای دستبافت در طول استفاده باید شسته شوند. شستن این فرشها بهتر است توسط قالیشویی انجام شود. اما چنانچه تمایل دارید، خودتان ان ها را بشویید باید اول ان را بتکانید تا تمامی گرد و خاک آن خارج شود و سپس عملیات شستن را اغاز کنید. برای شستن ان از مواد شوینده اسیدی استفاده نکنید چرا که موجب از بین رفتن تارهای ان خواهد شد. میتوانید از صابون های کم اسید کمک بگیرید. توجه داشته باشید که فرش اصیل و معتبری خریداری کرده باشید چرا که در غیر این صورت احتمال رنگ پس دادن ان وجود دارد و باید احتیاط کنید.

فرش را در برابر نور مستقیم خورشید قرار ندهید

تابش نور مستقیم خوروشید باعث رنگ رفتگی آن میشود. به منظور پیشگیری از ان میتوانید از پرده های ضخیم و یا روفرشی ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که هرچند وقت یکبار نیز باید فرش را به فضای باز ببرید تا در معرض هوا قرار گیرد. این کار چند ساعت از وقت شما را خواهد گرفت. افتاب دادن بخش پشتی فرش نیز بسیار موثر است و باعث میشود تا موریانه و حشرات و .. برای الیاف ان جمع نشوند.

نحوه نگهداری فرش دستبافت

هر شش ماه یکبار فرش را سر و ته کنید

کار جالبی به نظر میرسد اما این کار نیز دلایل حائز اهمیتی دارد. سر و ته کردن فرشها شش ماه یکبار باعث میشود تا تمام قسمت های ن به یک اندازه پا خور شود و دچار ساییدگی گردد. البته توجه داشته باشید که در قسمت هایی کخ درب وجود دارد نبایدفرش با درب برخورد داشته باشد. این کار باعث ساییدگی و در نهایت پارگی آن خواهد شد. در صورتی که فرش شما دچار اسیب شد حتما ان را مرمت کنید.

ریشه سر فرشها را چسب نزنید

برای انکه این ریشه ها جلوه نامنظمی به دکوراسیون شما ندهد، همچنین زودتر هم کثیف نشود و رنگ تیره ای به خود گیرد برخی از افراد ان رها را چسب میزنند. اما این چسب ها به راحتی جدا نمی شوند و در نهایت موجب کنده شدن این نخ ها میشوند. بهتر است از گره زدن به جای چسب زدن استفاده کنید.

نکات مهم نگهداری از فرش دستبافت که حتما باید بدانید!

1- در صورتی که روی آن اب و مایعات بریز حتما باید خش شود. نباید صبر کنید تا اب جذب شده و خشک گردد بلکه باید خودتان با استفاده از یک دستمال پاره یا ان را خشک کنید.

2- گلدان های خود را روی آن قرار ندهید. بسیاری از پوسیدگی های فرشها به خاطر جمع شدن اب اضافی گلدان ها در روی فرش اتفاق می افتد.

3- در مناطق مرطوب که احساس میکنید فرشها در معرض رطوبت زیادی قرار دارند، بهتر است از فرشهای تمام پشم استفاده نمایید.

4- برای درخشش سطح فرش هرچند وقت یکبار با استفاده زا برس مخصوص فرش ان را موگیری کنید.

5- برای جلوگیری از سر خوردن فرش بر روی موزائیک و … از استر های اسفنجی مخصوص فرش کمک بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *