مقالات

تمام اصول چیدمان انواع مبل در دکوراسیون منزل

مبلمان و نحوه چیدمان آن در دکوراسیون داخلی هر منزلی نقش بسزایی را ایفا می کند، شاید در برخی منازل متوجه این موضوع شده اید که با توجه به خرید تعداد زیادی مبل های گران قیمت با پارچه های زیبا اما هیچ جلوه ای در منزل آن ها ندارد و آن زیبایی که باید را نشان نمی دهد در حالیکه در برخی منازل تنها با داشتن یک دست مبل ساده ممکن است زیبایی بیشتری به منزل آن ها بخشیده باشد؛ به نظر شما دلیل آن چیست؟!

بله کاملا درست است نحوه چیدمان مبلمان مساله بسیار مهمی است که اگر با اصول و استانداردهای آن آشنا نباشید در نهایت حتی با استفاده از مبلمان گران نیز نمی توانید فضای دلخواه خود را ایجاد کنید؛ بنابراین در ادامه به بررسی تمام اصول چیدمان انواع مبل در دکوراسیون منزل و موارد مهم در این زمینه می پردازیم.

 

اصول مهم چیدمان مبل در دکوراسیون منزل

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد برای چیدمان مبل های منزل لازم است با اصول اصلی آن آشنا باشیم، با توجه به اینکه مبل های مختلفی در مدل های گوناگونی در بازار موجود است و نحوه چیدمان هریک نیز متفاوت از دیگری است بنابراین نمی شود یک نوع راهکار و روش را برای انواع مبلمان در نظر گرفت و بهتر است متناسب با هریک از آن ها نوع چیدمان مناسب با آن را انتخاب کنیم تا در نهایت مبلمان خود را به بهترین شکل و با زیباترین حالت ممکن در منزل بچینیم و از زیبایی آن لذت ببریم.

استفاده از روش های مختلف برای چیدمان انواع مدل های مبل استیل به ما کمک می کند تا به بهترین شکل ممکن بخش های مختلف منزل خود را بشناسیم و در چیدمان از آن استفاده کنیم.

 

تمام اصول چیدمان انواع مبل در دکوراسیون منزل

 

شناسایی کانون توجه منزل

یکی از مهمترین موارد در مرحله اول شناسایی مهمترین بخش های منزل مانند اتاق پذیرایی و به عبارتی کانون توجه در منزل است که می تواند در چیدمان بهتر موثر باشد، اما منظور از مرکز توجه منزل دقیقا چیست، هدف از این بخش همان جایی است که اغلب افراد تمایل بیشتری برای جمع شدن در آن نقطه دارند و اغلب مهمانی ها و دورهمی ها در همین نقطه گرد هم می آیند.

در بیشتر منازل در پذیرایی بخشی از آن را با استفاده از یک تابلوی خاص یا یک اثر هنری مانند مجسمه و شومینه مزین می کنند که برای چیدمان مبلمان در این قسمت می توانید طبق این المان ها مبلمان خود را در آن محیط قرار دهید و به نوعی بین مبلمان و دیگر تجهیزات موجود در پذیرایی ارتباط ایجاد کنید.

 

توجه به کنتراست در منزل

یکی دیگر از موارد مهم توجه به کنتراست و قوانین آن در انواع چیدمان است، توجه کنید اگر همه مبلمان یا دیگر تجهیزات منزل تماما بر یک خط در منزل چیده شود در نتیجه نمی توان آن چنان که باید جلوه کند و در نتیجه زیبایی مورد انتظار را برای ما در محیط بوجود آورد و حتی در بیشتر اوقات سبب بوجود آوردن محیطی کسل کننده خواهد شد.

در نتیجه اغلب طراحان دکوراسیون بر این باورند که رعایت کنتراست در چیدمان منزل تا حد زیادی تاثیرگذار است؛ بر این اساس اگر مبلمان شما حالت مربعی دارد می توانید برای جلو مبلی ها از یک میز گرد یا میز مثلثی استفاده کنید تا در نهایت کنتراست را در محیط منزل ایجاد کرده و در نهایت از خستگی چشم ها نیز جلوگیری شود.

 

اصول چیدمان انواع مبل در دکوراسیون منزل

ایجاد محیط صمیمی و دوستانه

یکی دیگر از مهمترین مواردی که در منزل خود باید رعایت کنید اگر دوس دارید منزل شما محیط صمیمی و دوستانه به خود بگیرد بهتر است مبلمان را روبه روی یکدیگر قرار دهید و فاصله آن ها را از یکدیگر زیاد نکنید؛ در چنین حالتی افراد به راحتی می توانند ساعت های طولانی را در کنار یکدیگر به گپ و گفت صمیمی بگذرانند.

 

اصل تقارن در دکوراسیون منزل

تقارن و رعایت این اصل اغلب برای منازلی اهیمت دارد که چیدمان آن حالت رسمی دارد؛ در چنین حالتی رعایت تقارن ضروری و مساله مهمی به شمار می آید زیرا در غیر اینصورت منزل بی نظم و شلخته به نظر می آید. در چنین شرایطی می توانید مبل سه نفره را در وسط و مبل های تک نفره را در اطراف آن قرار دهید. توجه کنید شما می توانید مدل های دیگری را نیز اجرا کنید که تقارن به درستی در آن رعایت شده باشد و اگر مبلمان شما نیز از نوع راحتی است می توانید تقارن را نادیده بگیرید.

اصول صحیح چیدمان مبلمان در هر فضا

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید علاوه بر دانستن تمام نکات سلیقه و خلاقیت شما نیز می تواند در چیدمان مبلمان منزل موثر باشد تا با استفاده از اصول صحیح در نهایت فضای بی نظیر و خیره کننده ای را در فضا بوجود آورید. بنابراین در ادامه اصول چیدمان انواع مبل پرکاربرد در دکوراسیون منزل را متناسب با هر نوع مبلی بررسی می کنیم.

 

اصول چیدمان مبل در دکوراسیون منزل

اصول چیدمان انواع مبل سلطنتی در دکوراسیون منزل

مبل های سلطنتی یکی از انواع مبلمانی است که در منازل مجلل دیده می شود اما متاسفانه همه افراد نحوه چیدمان این مبلمان را نمی دانند و در موارد زیادی با چیدمان اشتباه زیبایی آن را از بین می برند؛ انواع مبلمان سلطنتی جلوه ویژه ای را در فضا بوجود می آورد بنابراین امروزه افراد زیادی تمایل به استفاده از این نوع مبلمان در منزل خود دارند.

با توجه به مجلل بودن این مبلمان بهتر است آن ها را در کنار یک تابلوی زیبا یا یک فرش نفیس و لوسترهای با ارزش استفاده کنید تا در نهایت زیبایی و جلوه آن قابل مشاهده باشد؛ همچنین در نظر داشته باشید برای قرار دادن و چیدمان این مبلمان در منزل بهتر است از دیوارها فاصله دهید و مبل ها را به دیوار نچسبانید زیرا این حالت از مهمترین موارد در چیدمان مبلمان سلطنتی می باشد و اگر رعایت نکنید یکی از اصول اولیه و اصلی را زیر پا گذاشته اید.

 

اصول چیدمان انواع مبل‌های ال شکل در دکوراسیون منزل

مبل های ال در سال های اخیر بسیار مورد توجه مشتریان قرار گرفته و افراد زیادی را به سمت خود جذب کرده است، طراحی این نوع مبل بر اساس حرف انگلیسی L است و به دلیل زیبایی و کاربردی بودن آن اگر بتوانید متناسب با استاندارد و اصول مشخص این مبلمان را بچینید در نتیجه فضای بسیار کمی را اشغال می کند و برای هر نوع منزلی با هر متراژی یک مبل بسیار کاربردی به حساب می آید.

همچنین با قرار دادن این مبلمان در فاصله کمی از دیوار می توانید تا حد زیادی به بزرگتر نشان دادن محیط نیز کمک کنید و فضای زیادی را برای نشستن فراهم کنید؛ یکی از نکاتی که برای چیدن این مبلمان باید در نظر داشته باشید عدم استفاده از تجهیزات و تزئینات زیادی است؛ زیرا نظم فضا را بهم ریخته و سبب نادیده گرفتنن مبلمان خواهد شد.

 

مبل در دکوراسیون منزل

اصول چیدمان انواع مبل های راحتی در دکوراسیون منزل

مبل های راحتی یکی از پرطرفدارترین مبلمانی است که در اغلب منازل یک سرویس از آن را مشاهده می کنید؛ این نوع مبلمان برای استفاده روزمره، استراحت، تماشای تلویزیون و… مناسب است و می توانید برای هر نوع منزل بزرگ یا کوچکی از این نوع مبلمان استفاده کنید.

در رابطه با اصول چیدمان و انتخاب مبلمان ایده آل لازم است را رعایت کنید که انتخاب مبلمان متناسب با ابعاد منزل یکی از مهمترین مسائل است که اگر رعایت نشود در نتیجه هرچقدر نیز برای خرید آن ها هزینه کرده باشید درنهایت جلوه خاصی در محیط منزل شما ایجاد نمی کند. همچنین توجه به تناژ رنگی تجهیزات منزل و به تبع انتخاب مبلمان متناسب با آن و استفاده از تکنیک های تضاد رنگی نیز از اصولی است که برای چیدمان مبلمان در منزل باید به آن توجه کنید.

 

اصول چیدمان انواع مبل استیل مدرن در دکوراسیون منزل

مبل هایی که در دسته استیل مدرن قرار می گیرند تلفیقی از مبلمان مدرن و کلاسیک هستند که ظاهر بسیار شیک و جذابی دارند و از این رو مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته اند؛ ظاهر این مبلمان متفاوت از دیگر انواع مبل های مختلف است و به همین دلیل افراد زیادی در رابطه با نوع کاربرد این مبلمان دچار اشتباه می شوند و در برخی موارد با مبل راحتی اشتباه گرفته می شوند.

برای استفاده از این مبلمان متناسب با نیاز خود لازم است به شکل و مدل مبلمان توجه کنید، زیرا مبل های استیل مدرن دارای زیرمجموعه های زیادی هستند، برای داشتن یک منزل شیک و طبق اصول استاندارد بهتر است برای چیدن این نوع مبلمان استیل از اصول چیدمان مبلمان سلطنتی و راحتی استفاده کنیم تا یک ترکیب فوق العاده ای را بوجود آوریم.

 

اصول چیدمان انواع مبل در دکوراسیون منزل

 

ابتدا لازم است قسمتی را بعنوان مرکز در نظر بگیریم و در نهایت چیدمان مبل ها را متناسب با آن در نظر بگیریم، بزرگترین قطعه مبل باید در مرکز قرار گیرد سپس میز و دیگر قطعات مبلمان در اطراف آن با زاویه مناسبی چیده شود.

کلام آخر

چیدمان صحیح مبلمان می تواند تاثیر زیادی در فضای داخلی و دکوراسیون منزل داشته باشد؛ بنابراین در مقاله با تمام اصول چیدمان انواع مبل در دکوراسیون منزل آشنا شدیم و موارد مهمی که هنگام چیدن مبلمان باید به آن توجه کنیم را نیز بررسی کردیم از این رو برای چیدن مبلمان خود لازم است تمام نکات را رعایت کنید تا در نهایت زیبایی خارق العاده ای را در فضا مشاهده کنید.